SCHOLASTIC SPORTS

Trojans have dominant day on track

From staff reports

MOUNT UNION — Mount Union boys had 14 first place finishes and ran away with a 107-43 win over West Branch in Inter-County Conference track and field action Thursday afternoon.

The girls had a great day in the field, but it wasn’t enough, falling 88-61.

Tavin McMickens accounted for four of the boys’ wins, claiming two personal firsts in the 100- (0:11.29) and 400-meter runs (0:57.74). He also a member of the 400- (1:04.92) and 1,600-meter (4:03.03) relay teams.

“Tavin’s starting to get back into running shape,” Mount Union coach Bob Wydock said. “He was able to pull out two individual wins and two relays wins for us.”

The Trojans swept the relays.

Mount Union won five field events with Cecelia Kenawell taking first in two of them.

Kenawell won the long jump (13 feet, 7 inches) and triple jump (27-0) events.

“Despite the loss, Kenawell had a good day in long and triple,” Wydock said. “Our girls in the field areas performed well there with five first place finishes.”

Mount Union (boys: 7-3, girls: 0-10) hosts both Williamsburg and Fannett-Metal on Monday.

BOYS

Mount Union 107, West Branch 43

4×800 relay: 1. Mount Union, 10:06.71. 110 hurdles: 1. Kopchik, WB, 18.35; 2. Rice, MU; 3. Coder, MU. 100 dash: 1. McMickens, MU, 11.29; 2. Martin, MU; 3. Tingling, WB. 1,600 run: 1. Geodin, WB, 5:34.35; 2. Stone, MU; 3. Stagi, WB. 400 dash: 1. McMickens, MU, 57.99; 2. Kephart, WB; 3. Secrist, MU. 4×100 relay: 1. Mount Union, 1:04.92. 300 hurdles: 1. Freed, MU, 50.74; 2. Coder, MU; 3. Cowder, WB. 800 run: 1. Skopic, MU, 2:32.44; 2. Jones, WB; 3. Cramer, MU. 200 dash: 1. Martin, MU, 24.87; 2. Chamberlain, WB; 3. Terry, MU. 3,200 run: 1. Stone, MU, 13:14.39; 2. Lanager, WB; 3. Andrews, MU. 4×400 relay: 1. Mount Union, 4:03.03. Javelin: 1. Secrist, MU, 130-3; 2. Helfrick, MU; 3. Magwire, WB. Long jump: 1. Gearhart, MU, 17-9; 2. Kapchik, WB; 3. Freed, MU. Shot put: 1. Ryan, MU, 34-10; 2. Atherton, MU; 3. Freed, MU. High jump: 1. Terry, MU, 5-4; 2. Cowder, WB; 3. Freed, MU. Triple jump: 1. Cowder, WB, 36-2; 2. Gearhart, MU; 3. Geuerra, WB. Discus: 1. Cowder, WB, 101-5; 2. Kristofits, WB; 3. Helfrick, MU. Pole vault: 1. Boozel, MU, 8-1; 2. Ryan, MU; 3. Cramer, MU.

GIRLS

West Branch 88, Mount Union 61

4×800 relay: 1. West Branch, 15:16.41. 100 hurdles: 1. White, WB, 18.61; 2. Hopper, MU; 3. Latherow, MU. 100 dash: 1. Warner, WB, 13.71; 2. Claar, WB; 3. Kenawell, MU. 1,600 run: 1. Prestash, WB, 5:39.87; 2. Steward, MU. 400 dash: 1. Prestash, WB, 1:13.18; 2. Miller, WB; 3. Boozel, MU. 4×100 relay: 1. Mount Union, 1:19.77. 300 hurdles: 1. White, WB, 1:00.97; 2. Hopper, MU; 3. Coral, WB. 800 run: 1. Kucas, WB, 2:39.50; 2. Prestash, WB; 3. Latherow, MU. 200 dash: 1. Warner, WB, 30.13; 2. Claar, WB; 3. Holderman, MU. 3,200 run: 1. Prestash, WB, 13:41.25; 2. Steward, MU; 3. Latherow, MU.

4×400 relay: 1. West Branch, 5:12.02. Javelin: 1. Hayles, WB, 83-4; 2. Sample, WB; 3. Coral, WB. Long jump: 1. Kenawell, MU, 13-7; 2. Posey, MU; 3. White, WB. Shot put: 1. Hartley, MU, 22-0 1/2; 2. Sample, WB; 3. Abrashoff, MU. High jump: 1. Hopper, MU; 2. Kenawell, MU; 3. Myers, WB. Triple jump: 1. Kenawell, MU, 27-0; 2. Dale, WB; 3. Hopper, MU. Discus: 1. Hunt, WB, 62- 3 1/4; 2. Coral, WB; 3. Abrashoff, MU. Pole vault: 1. Turner, MU, 6-6; 2. Boozel, MU; 3. Scott, MU.

Junior high

Girls soccer

¯ A-Game: Mifflin County 7, Boiling Springs 1. Aubrey Strohecker scored three goals.

COMMENTS